Yönetim Mesajı

Yönetim Mesajı

TAV Havalimanları geride bıraktığımız 25 yılda havalimanı işletmeciliği alanında dünyanın öncü markalarından biri haline geldi. Bugün sekiz ülkede 15 havalimanı işletiyoruz, servis şirketlerimizle birlikte küresel ayak izimiz 29 ülkede 90 havalimanına ulaşıyor.

Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve özgün iş modeli sayesinde, dünyanın her yerindeki havalimanları için farklı ihtiyaçlara en iyi çözümü sunabilecek yetkinliklere sahibiz.

Yıllar boyunca yaşadığımız onca krize karşın elde ettiğimiz bu başarı hikayesini, kurucu ortağımız Sani Şener’in liderliğinde aynı hedefe yürüyen 33 binden fazla çalışanımızın çabalarına borçluyuz. 

Yeni üst yönetim ekibi olarak TAV’ı daha da ileriye taşımak için heyecanla çalışmayı sürdüreceğiz.

Havacılık sektörünün tarihindeki en büyük krize neden olan pandemiden güçlenerek çıkmayı başardık. Bu dönemde portföyümüze kattığımız Almatı ve ortağımız Fraport’la birlikte işletme süremizi 2052’ye uzattığımız Antalya uzun vadeli büyüme hedeflerimiz açısından önemli kazanımlar oldu.

2022’de havacılık sektöründe yolcu trafiği pandemi öncesine yaklaşırken, TAV olarak sahip olduğumuz dengeli portföy sayesinde küresel toparlanma eğrisinin ilerisinde yer almaya devam edeceğiz.

Hedef pazarlarımız olan Ortadoğu, Afrika, Balkanlar ve CIS ülkelerindeki fırsatları yakından takip ediyoruz. Büyüme odaklı bir şirket olarak portföyümüze yeni havalimanları eklemeyi sürdüreceğiz.

Birlikte dünyanın en geniş havalimanı işletmeciliği platformunu oluşturduğumuz Groupe ADP ile birlikte 50 ülkede 125 havalimanına dokunuyoruz. Önümüzdeki dönemde grup içinde işbirliği ve inovasyon kültürünü güçlendireceğiz. Yolcu deneyimi, dijitalleşme, operasyonel verimlilik ve kurumsal sosyal sorumluluk alanlarında sinerji yaratmaya devam edeceğiz.

Havacılık endüstrisi küreselleşmenin iki ana itici sektöründen biri olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren etkileyici bir büyüme yaşadı. 1960’ta yıllık 100 milyon olan küresel yolcu trafiği 2019’da 4,5 milyar yolcuya ulaştı.

Duraklamalara karşın, küreselleşmenin devam edeceğini, özellikle bizim odaklandığımız gelişmekte olan pazarlarda büyümenin süreceğini görüyoruz.

Bununla birlikte, iklim değişikliğiyle mücadele ve küresel ekonominin karbonsuzlaştırılması gibi devasa bir değişimle karşı karşıyayız. Havalimanlarımızı “sıfır emisyon” hedefine taşırken, endüstriyel paydaşlarımızla birlikte bu ortak hedefe ulaşmak üzere çalışacağız.

Hedeflerimize ulaşmak üzere çalışırken, yaptığımız her işin odağına yolcu memnuniyetini almayı sürdüreceğiz.

Sorumlu ve sürdürülebilir bir büyüme için, çevrenin korunması ve paydaşlarımız için en yüksek faydayı yaratmak üzere çalışacağız.

Bütün bu hedeflere ulaşmak için, TAV’ı geleceğe taşıyacak olan çalışanlarımızın mutluluğunu önceliklendirmeye devam edeceğiz. Önümüze koyduğumuz hedefler çalışanlarımızın kişisel ve profesyonel gelişimi için yeni fırsatlar oluşturmaya devam edecek.

TAV Havalimanları 1997’de kurulurken havalimanı işletmeciliğini yeniden tanımladı, bir sektörün kuruluşuna öncülük etti.

Bugün tamamen farklı bir dünyada yaşasak da, ana yaklaşımız hiç değişmedi. Bir havalimanı ancak geleceğe bakarak tasarlanabilir. Her zaman ileriye bakıyoruz ve geleceğin havalimanlarını bugünden şekillendirmeyi sürdürüyoruz. 

Serkan Kaptan
İcra Kurulu Başkanı
Franck Mereyde
Murahhas Yönetim Kurulu Üyesi