Nazan Somer

Nazan Somer

Yönetim Kurulu Üyesi (Bağımsız)

Nazan Somer Özelgin 1963 yılında İstanbul'da doğmuştur. Orta ve lise öğrenimini İstanbul Amerikan Robert Lisesi'nde tamamlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  İşletme Bölümü mezunu olan Somer Özelgin, 1988 yılında Arthur Andersen bağımsız denetim şirketinin İstanbul ofisinde bağımsız denetçi olarak çalişmaya başlamış ve 1993 yılında Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir ünvanını almıştır. Arthur Andersen’ daki kariyeri boyunca  bankacılık ve finans, üretim, ticaret, inşaat ve turizm sektöründeki şirketlere denetim ve finansal danışmanlık konularında hizmet vermiştir. Ayrıca bir çok iç kontrol ve süreç değerlendirme, yeniden yapılandırma, due diligence projelerinin yanısıra özellikle finans sektöründe şirket değerleme projelerinde görev almıştır. 1999-2000 yılları arasında aynı şirkette finans sektöründen sorumlu ortak olarak görevini sürdüren Somer Özelgin, Eylül 2000'de Yapı Kredi Bankası'na Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardimcısı olarak katılmıştır.

2003-2009 yılları arasında görevine Kredi Kartları ve Tüketici Kredilerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak devam eden Somer Özelgin, Şubat 2009-Aralık 2017 arasında Perakende Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu üyesi olarak görevini sürdürmüştür. Ayrıca Aralık 2004 ve Ekim 2005 tarihleri arasında yukarıda belirtilen görevine ilaveten Mali İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı görevini vekaleten yürütmüştür.

Somer Özelgin halihazırda Mapfre Sigorta A.Ş. Türkiye ( Mapfre S.A. İspanya’nın iştiraki) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca, Unicredit Romanya, Unicredit Hırvatistan ( Zagrebacka Banka), Unicredit Slovenya ve Worldline S.A. ( merkezi Fransa) Bağımsız Yönetim Kurulu üyesidir. Somer Özelgin, Zagrebacka Banka’da Yönetim Kurulu üyeliğinin yanısıra Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Risk Komitesi Başkanlığı ve Denetim Komitesi üyeliği görevlerini, Unicredit Romanya’da  Yönetim Kurulu üyeliği’nin yanısıra, Denetim Komitesi Başkanlığı, Risk Komitesi ve Atama Komitesi üyeliği görevlerini ve Unicredit Slovenya’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Denetim Komitesi Başkanlığı, Risk Komitesi üyeliği ve Ücretlendirme Komitesi üyeliği görevlerini yürütmektedir.