24.05.2023

Ankara Esenboğa Havalimanı, FlyArystan'ın ilk Astana uçuşunu karşıladı

FlyArystan, Ankara Esenboğa Havalimanı ile Nursultan Nazarbayev Havalimanı arasında direkt uçuşlara başladı. Astana'dan gelen yolcular havalimanında törenle karşılandı.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye’nin dünyadaki lider markası TAV Havalimanları’nın işlettiği Ankara Esenboğa Havalimanı dış hatlarda hizmet verdiği havayollarına FlyArystan'ı ekledi. FlyArystan’ın Kazakistan'ın başkenti Astana'dan düzenlediği ilk uçuş havalimanında su takıyla karşılandı. Airbus 319 tipi uçakla gerçekleştirilen KC 7979 sefer sayılı uçuşun yolcuları  terminalde çiçeklerle karşılandı. FlyArystan, 18 Ekim’e kadar salı ve cumartesi günleri Ankara-Astana arasında karşılıklı uçuş gerçekleştirecek. AnadoluJet'in aynı rotada çarşamba ve pazar günleri düzenlediği uçuşlarla birlikte iki başkent arasındaki direkt uçuş sayısı haftada dörde çıktı.

TAV Esenboğa Genel Müdürü Nuray Demirer “Başkentimizi dünyaya bağlayan Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan dünyanın dört bir yanına direkt uçuşların artması için paydaşlarımızla birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bugün Ankara’dan toplam 21 havayolu dış hatlarda 38 iç hatlarda 35 noktaya direkt uçuş sunuyor. FlyArystan'ın Astana’dan gerçekleştirdiği ilk uçuşu karşılamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ankara Esenboğa Havalimanı yılın ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 artışla 2 milyon 398 bin yolcuya hizmet verdi. İlk dört ayda Ankara’nın dış hat yolcusu yüzde 54 artarak 665 bine ulaştı.

FlyArystan, Kazakistan’ın bayrak taşıyıcı havayolu Air Astana’nın düşük maliyetli havayolu markası olarak hizmet sunuyor.
 

TAV Havalimanları hakkında

Havalimanı finansmanı, geliştirme ve işletmeciliğinde küresel bir marka olan TAV Havalimanları, 2022’de 78,5 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket Türkiye, K. Makedonya, Gürcistan, Kazakistan, Tunus, Letonya, Suudi Arabistan ve Hırvatistan’da toplam 15 havalimanında faaliyet gösteriyor. TAV Havalimanları iştirakleriyle gümrüksüz mağazacılık, yiyecek-içecek, yer hizmetleri, bilişim, özel güvenlik ve ticari işler olmak üzere havalimanı operasyonun her adımında entegre hizmet sunuyor. Şirket hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görüyor ve BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alıyor. TAV Havalimanları 2050’de net sıfır emisyon hedefiyle hareket ediyor.