Basın Bültenleri

Basın Bültenleri

GE Türkiye ve TAV, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen CEO Panel’de kadının ekonomiye etkisine dikkat çekti

• GE Türkiye ve TAV, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 12 Mart Çarşamba günü GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy ile TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’in katılımıyla CEO Panel düzenledi.
• Panele GE ve TAV yöneticilerinin yanı sıra her iki şirketten 100’e yakın çalışan katıldı.
• Türkiye’de kadın istihdamının durumunun ele alındığı panelde, kadınların ekonomiye katkıları ve kadının çalışma hayatında daha fazla yer almasının önündeki engeller tartışıldı.

İstanbul, Türkiye; 12 Mart 2014: General Electric (GE) ile TAV’ın, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 12 Mart Çarşamba günü İstanbul’da düzenledikleri “Kadının çalışma hayatına katılımının ekonomik değeri, önemi ve katılımın artırılmasının gereklilikleri” konulu CEO Panel’e her iki şirketin yöneticileri ve çalışanları katıldı.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy ile TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener’in görüşlerini dile getirdikleri panelde, Özsoy ve Şener, katılımcıların sorularını da yanıtladılar.

Toplumumuzun refah seviyesini artırmada baş aktör olan, değişime yön veren kadınların önünü açmak, fikirlerini hayata geçirmelerini sağlamak, iş hayatına katılımlarını artırmak için Türkiye’de neler yapılması gerektiği tartışılan panelde; ülkemizdeki kadınların tam ekonomik eşitliğe sahip olmalarını, aileleri ve yaşadıkları toplulukları güçlendirmelerini ve ekonomik büyümeden eşit derecede yararlanmalarını desteklemek gerektiği vurgulandı. Sürekli değişim gösteren dünya konjonktüründe kadın istihdamının büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Canan Özsoy, “Geleneksel olarak ev hanımlığı rolü biçilen kadınların iş hayatına atılmaları, kişisel gelişimlerinin yanı sıra şirketlerin de olumlu bir değişim geçirmesine yardımcı oldu. Bugün kararlı, çalışkan ve istediğini elde eden kadınların rol model olarak yaptıkları katkı, kadın istihdamının artış göstermesi kapsamında bize umut veriyor. Ancak halen daha kadınların istihdama katılımı erkeklere oranla çok daha düşük. Bu konuda kadının önündeki engeller kaldırılmalı ve Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girebilmesi için kadınların iş hayatındaki aktif rolü artırılmalıdır. Biz GE olarak 2003 yılında hayata geçirdiğimiz GE’s Women’s Network organizasyonumuz ile kadın çalışanlarımızın kariyerlerini geliştirmeleri için yılda 25’ten fazla seminer ve etkinlik düzenliyoruz. GE dünyasında kadın işgücü bizim için her zaman büyük önem taşıyor. Ülkemizdeki kadınların büyük potansiyelini ortaya çıkartmak için yürütülen tüm çabaları destekliyoruz ” dedi.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “TAV Grubu yaklaşık 58 bin 500 çalışanımız var. Bini aşkın da yöneticimiz var. Özellikle vurgulamak isterim ki yöneticilerimizin % 20 si kadındır. Çalışanlarımızdan lisans ve üstü eğitimliler arasında kadınların oranı da yüzde 41. Bu ekonomiye katılan kadınların kurumumuzda geldikleri yerleri göstermesi açısından önemli bir veri. 2014’te tüm işe alımlarımız içinde kadınların oranını yüzde 37’ye çıkardık. 2012’den itibaren Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı öncülüğündeki İşte Eşitlik Platform’unda aktif rol aldık. Kadın erkek eşitliğine inanıyoruz ve doğru koltuklara doğru insanları oturtmak için çalışıyoruz. Eğer iki aday tüm diğer açılardan eşitse, ülkemizde var olan eşitsizlikten dolayı kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bu yıl Kagider ile çalışarak Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası’na sahip olmak istiyoruz. Tüm yaptığımız çalışmalarla ülkemizde bu konudaki farkındalığı da artırıcı örnek bir kuruluş olmak arzusundayız” dedi.

Sayfayı / Siteyi Öner Sayfayı / Siteyi Değerlendir Sayfayı Yazdır Sayfayı Sık Kullanılanlara Ekle
Inline